bezpłatny Webinar

Uważność - jak wspierać rodziny adopcyjne i zastępcze? Perspektywa Poliwagalna.

18 września 2024 r. godz. 18:00

ZAPISUJĘ SIĘ!

O Webinarze

Serca rodziców adopcyjnych i zastępczych to wyjątkowa mieszanka miłości, troski i niepewności. W ich oczach odbija się dziecko, które kochają całym sercem, dziecko, które nierzadko przeszło przez trudne doświadczenia zanim pojawiło się w życiu rodziców adopcyjnych i zastępczych.

Wspierając swoje dzieci na co dzień, rodzice zmagają się z pytaniami pełnymi troski: Czy moje dziecko czuje się kochane? Jak najlepiej mu pomóc? Czy kiedyś zapomni o trudnej przeszłości? Jak mogę pomóc swojemu dziecku odzyskać poczucie bezpieczeństwa? Czy dam radę?
Czasem dziecięca miłość jest ukryta pod maską złości, buntu, a nawet agresji. Rodzice spotykają się z wybuchami gniewu, nieufnością, a czasami odrzuceniem. Są to codzienne wyzwania, z którymi mierzą się, wspierając swoje dzieci w radzeniu sobie z trudnymi wspomnieniami.
Z potrzeby wsparcia rodzin adopcyjnych i zastępczych, które stają przed takimi wyzwaniami, powstała książka “Uważność. Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych” autorstwa Urszuli Bartnikowskiej i Hanny Dufner. To cenne źródło wiedzy o Teorii Poliwagalnej i jej praktycznym zastosowaniu, które skupia się na zrozumieniu traumy wczesnodziecięcej z perspektywy dorosłego opiekuna dziecka z trudną przeszłością.

Z tej okazji zapraszamy na Webinar

Uważność - jak wspierać rodziny adopcyjne i zastępcze? Perspektywa Poliwagalna

organizowany przez Instytut Poliwagalny we współpracy z Fundacją Rodzin Adopcyjnych, Fundacją Przystanek Rodzina i Fundacją Adopcyjni! 18 września 2024 r. godz. 18:00 na platformie Zoom.

Program spotkania:
18:00 – powitanie, przedstawienie prelegentów
18:15 – 19:00 – prelekcja: Hanna Dufner i Urszula Bartnikowska
19:00 – 19:30 – życie rodzin zastępczych/adopcyjnych, 10 minutowe wystąpienie reprezentantki każdej fundacji
19:30 – 20:00 – sesja pytań i odpowiedzi

ZAPISUJĘ SIĘ!

Webinar ten to wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się:

Jak trauma wczesnodziecięca wpływa na rozwój dziecka i jego relacje z otoczeniem.

Jak radzić sobie z problemami z regulacją emocji: dlaczego dzieci adoptowane i w rodzinach zastępczych mogą mieć większe trudności z kontrolowaniem swoich emocji i dlaczego ich układ nerwowy może być bardziej wrażliwy na bodźce zewnętrzne.

Od czego zależy zachowanie dziecka i jego reakcja na stres: Teoria Poliwagalna pomaga zrozumieć źródła tych zachowań.

Jak stworzyć bezpieczne środowisko: Teoria Poliwagalna podpowiada, jak stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko dla dziecka, które pomoże mu odzyskać równowagę emocjonalną.

Co to jest Teoria Poliwagalna?

Teoria Poliwagalna skupia się na działaniu autonomicznego układu nerwowego i jego wpływie na nasze reakcje na bezpieczeństwo i zagrożenie. Dla wszystkich uczestników webinaru, którzy chcieliby sie dowiedzieć więcej, czym jest Teoria Poliwagalna od dr. Porgesa i Deb Dany, przygotowaliśmy specjalny kod zniżkowy 20% na kurs podstawowy „Wprowadzenie do Teorii Poliwagalnej”. Kod zostanie wysłany wraz z mailowym potwierdzeniem rejestracji.

Jak Teoria Poliwagalna pomaga we wsparciu rodzin adopcyjnych i zastępczych?

Teoria Poliwagalna dostarcza cennego wglądu w reakcje dziecka na stres i traumę. Pozwala zrozumieć, dlaczego dzieci adoptowane i zastępcze mogą mieć problemy z regulacją emocji, a także wskazuje na drogi wsparcia, które mogą pomóc im w odzyskaniu równowagi.

Dzieci, które doświadczyły traumy, mogą mieć problemy z budowaniem bezpiecznych więzi. Ich układ nerwowy jest “nastawiony” na zagrożenie, co utrudnia im zaufanie do innych osób.

Teoria Poliwagalna wyjaśnia, dlaczego dzieci mogą mieć problemy z koncentracją, snem, a także z kontrolowaniem swoich emocji.

Zrozumienie mechanizmów działania autonomicznego układu nerwowego pozwala na stworzenie bardziej skutecznych sposobów wsparcia.

Poznaj "Uważność" - praktyczny przewodnik (nie tylko) dla rodziców i opiekunów!

Książka “Uważność. Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych” autorstwa Urszuli Bartnikowskiej i Hanny Dufner to kompendium wiedzy o Teorii Poliwagalnej i jej zastosowaniu w praktyce. To nie tylko książka teoretyczna, ale przede wszystkim praktyczny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć reakcje dziecka na traumę i zastosować odpowiednie kierunki wsparcia.

W “Uważności” znajdziesz:

  • Wyjaśnienie podstawowych zasad Teorii Poliwagalnej.
  • Analizę doświadczeń rodziców adopcyjnych i zastępczych.
  • Proponowane aktywności, które pomogą Ci stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko dla dziecka.
  • Wskazówki, jak budować silną więź z dzieckiem i jak wspierać jego rozwój emocjonalny.

“Uważność. Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych” to nie tylko książka, ale też narzędzie, które pomoże Ci zrozumieć siebie i swoje dziecko.

Na zdjęciu: dr Stephen Porges z książką “Uważność. Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych“.


Prelegentki i autorki książki:

Wspólnie stworzyły “Uważność” – książkę, która łączy wiedzę teoretyczną z doświadczeniem praktycznym.

Hanna Dufner

mgr Hanna Dufner - nauczycielka, pedagożka- psychotraumatolożka, praktyczka Somatic Experiencing® i facylitator EmotionAid® oraz Soma Embodiment®. Certyfikowany provider Safe & Sound Protocol (SSP) i absolwentka Certification Program in Traumatic Stress Studies. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim, pedagogikę traumy w Schweizer Institut für Psychotraumatologie oraz psychotraumatologię w Steinbeis Hochschule w Berlinie. Ukończyła Certification Program in Traumatic Stress Studies w Trauma Research Foundation pod kierownictwem Bessela van der Kolka. Jest autorką i współautorką publikacji dotyczących problematyki terapii zaburzeń posttraumatycznych u dzieci, dynamiki procesów wychowawczych w rodzinach adopcyjnych i zastępczych oraz wydanych wspólnie z Urszulą Bartnikowską książek „Dziecko – trauma, wsparcie i rozwój. DROGOWSKAZ” oraz „Poliwagalne wsparcie dla rodziców adopcyjnych i zastępczych. UWAŻNOŚĆ”. Prywatnie mama adopcyjna.

Urszula Bartnikowska (dr hab., prof. UWM)

Pedagożka specjalna (specjalność edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz surdopedagogika); praktyczka Somatic Experiencing® i Brainspotting (w tym Brainspotting w pracy z dziećmi i młodzieżą), facylitatorka EmotionAid®, certyfikowana tutorka (ukończyła szkołę tutorów Collegium Wratislaviense); w trakcie szkolenia Integral Somatic Psychology (ISP™). Od lat związana z alternatywnymi nurtami w edukacji. Pracuje w Katedrze Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji UWM w Olsztynie oraz w Korczakowskiej Szkole Marzeń (szkole podstawowej); współtworzy Fundację Uwolniona Edukacja „Rozkwitalnia” organizującą Edukacyjną Wioskę oraz pierwsze (i na razie jedyne) leśne przedszkole w województwie warmińsko-mazurskim. Prowadzi indywidualne oraz warsztatowe działania wspierające rodziców i nauczycieli, jak również – przy ścisłej współpracy z rodzicami – wspiera dzieci, które doznały traumy. Autorka wielu publikacji naukowych głównie w temacie niepełnosprawności, rodzicielstwa adopcyjnego i zastępczego oraz traumy u dzieci. Dodatkowo opiekunka Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych. Niezmiennie zafascynowana polskim językiem migowym (PJM). Prywatnie mama adopcyjna.


Prowadzenie:

Ewelina Ziółek

Psycholog o specjalności psychologia kliniczna i ekonomistka, założycielka  i dyrektor Polskiego instytutu Poliwagalnego. Od 2015 roku zajmuje się tematyką chronicznego stresu i wypalenia. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Psychosomatyka i Somatopsychologia. Jest certyfikowaną w Niemczech naturoterapeutką (Heilpraktikerin), specjalizującą się w medycynie funkcjonalnej i stresu. W trakcie akredytowanego kursu na psychoterapeutę w nurcie integracyjnym (systemowo – ericksonowskim). Ukończyła I i II stopień szkolenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Absolwentka wielu szkoleń z zakresu całościowego podejścia do leczenia psychofizycznych następstw chronicznego stresu w tym szkolenia Deb Dany “Engaging the Rhythm of Regulation” w Polyvagal Institute USA. Providerka Safe & Sound Protocol dr. Stephana Porgesa – terapii słuchowej opartej na Teorii Poliwagalnej. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w międzynarodowych organizacjach w Irlandii, Szwajcarii i Niemczech. W pracy indywidualnej z klientami wspiera klientów doświadczających chronicznego stresu i wypalenia, wykorzystując holistyczne podejścia przez pryzmat Teorii Poliwagalnej.

Webinar “Uważność - Jak wspierać rodziny adopcyjne i zastępcze? Perspektywa Poliwagalna” organizowany przez Instytut Poliwagalny we współpracy z trzema Fundacjami, które na co dzień wspierają dzieci i rodziców z rodzin adopcyjnych i zastępczych:

Fundacja Rodzin Adopcyjnych

Została założona w 1997 roku przez rodziców, którzy sami adoptowali dzieci. To ich osobiste doświadczenia sprawiły, że połączyli siły, aby nieść pomoc dzieciom niechcianym i porzuconym, aby walczyć o zapewnienie im przyszłości lepszej niż dom dziecka. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielimy się także z innymi rodzinami adopcyjnymi. Głównym projektem Fundacji Rodzin Adopcyjnych jest prowadzenie Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP) w Otwocku – szpitalnego oddziału dla porzuconych niemowląt. IOP uruchomione zostało w 2001 roku. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) w Otwocku jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem, przyjmującym noworodki i niemowlęta pozbawione czasowo lub trwale opieki rodziców, w nagłych sytuacjach kryzysowych. Działalność IOP służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa. W IOP przebywają noworodki i niemowlęta – pozostawione w szpitalach i „oknach życia”, znalezione na ulicy. W 2015 roku Fundacja założyła „Punkt Diagnostyczno-Konsultacyjny FASada”, którego zadaniem jest diagnostyka w kierunku FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych – Fetal Alcohol Spectrum Disorder), wsparcie dla rodzin i szkolenia. Od kwietnia 2004 roku Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), zbierając 1% podatku w rozliczeniach rocznych PIT. Prezesem Fundacji Rodzin Adopcyjnych jest Pan Wojciech Pytel, szefową interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego jest Pani Dorota Polańska. https://www.facebook.com/Adopcja

Fundacja Przystanek Rodzina

Działa na rzecz dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej. Fundacja szczególnie mocno nastawiona jest na pomoc dzieciom, będącym w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej. Udziela im codziennego wsparcia, stara się wyrównywać ich życiowe szanse i przeciwdziała w zakresie wykluczenia społecznego. Fundacja zajmuje się pozyskiwaniem nowych rodzin zastępczych, organizuje obozy letnie i zimowe dla dzieci, promuje rodzicielstwo zastępcze, pomaga w edukacji, wspiera dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej. Działa od 2014 roku, a od 2016 roku posiada status OPP, co oznacza, że możesz przekazać jej 1,5% swojego podatku. Prezeską Fundacji jest Pani Małgorzata Sawicka.
https://www.facebook.com/przystanekrodzina

Fundacja Adopcyjni

Fundacja Adopcyjni: Organizacja działająca na rzecz adopcji w Polsce. Wspiera rodziny adopcyjne i pomaga w budowaniu stabilnych relacji między rodzicami a dziećmi. Prezeską Fundacji Adopcyjni jest Pani Katarzyna Bogołembska. https://www.facebook.com/FundacjaAdopcyjni

Webinar - Zapisz się już dziś

Informacje o zapisie na webinar:

Data: 18 września 2024, godzina: 18:00

ZAPISUJĘ SIĘ!

Dołącz do nas i wspólnie stwórzmy bezpieczne i wspierające środowisko dla dzieci, które potrzebują naszej miłości i zrozumienia.

Wydawnictwo FNCE:

Podmioty Grupy FNCE to jedne z najdynamiczniej rozwijających się wydawnictw naukowych w Polsce. Wydawnictwo Naukowe FNCE publikuje książki z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Książka “Uważność” to przykład publikacji, która łączy wiedzę naukową z praktycznymi wskazówkami dla rodziców i opiekunów.

Książka do kupienia na stronie wydawnictwa: 

https://www.fnce.info/portoflio/uwaznosc/