Teoria poliwagalna w praktyce psychologicznej
"Całkiem możliwe, że ci najbardziej dostosowani, najsilniejsi, to równocześnie ci najłagodniejsi, ponieważ przetrwanie często wymaga wzajemnej pomocy i współdziałania."
Theodosius Dobzhansky
Genetyk i biolog ewolucyjny

Zastosowanie praktyczne Teorii Poliwagalnej

Znajomość Teorii Poliwagalnej otwiera drzwi do lepszego zrozumienia samego siebie, własnych zachowań i reakcji na zagrożenie.
Cytując Deb Danę: "Teoria Poliwagalna pomaga zaprzyjaźnić się z własnym układem nerwowym”.

Zrozumienie oraz zaprzyjaźnienie się z własnym autonomicznym układem nerwowym daje nowe możliwości utrzymywania go w harmonii poprzez samoregulację, oraz koregulację odbywającą się w kontakcie z innymi ludźmi. Zrozumienie samego siebie otwiera drzwi do zrozumienia innych. To z kolei daje możliwość dobrej komunikacji, która zmniejsza poczucie zagrożenia, a zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja zdrowiu, dobremu samopoczuciu oraz przyjaznym i wspierającym relacjom.

 

Wszędzie tam, gdzie ludzie wchodzą ze sobą w interakcję, Teoria Poliwagalna raz zastosowana daje efekt kuli śnieżnej. Zaczynamy porozumiewywać się skuteczniej, dajemy i przyjmujemy wsparcie od innych co powoduje, że czujemy się lepiej i czerpiemy więcej satysfakcji z życia.

Wybrane obszary zastosowania Teorii

W terapii psychologicznej Teoria daje nowe spojrzenie na reakcje osób znajdujących się pod wpływem chronicznego stresu, po traumie i traumie złożonej. Pomaga zdjąć odpowiedzialność z osób, które traumę przetrwały, łagodzi objawy PTSD, daje narzędzia pomagające przywrócić regulację układu nerwowego. Pozwala na nowo zaufać otaczającemu światu. Zdejmuje „okleinę moralną” zachowań, zmniejsza toksyczny wstyd, lęk, rozpacz, zagubienie. Pokazuje uzależnienia i zaburzenia zachowania w nowym świetle, pozytywnie wpływając na efekty pomocy i wsparcia psychologicznego. Pozwala wprowadzać do dotychczas stosowanych metod elementy tonujące napięcie w układzie nerwowym, co sprawia, że pacjenci/klienci szybko zauważają polepszenie samopoczucia i swojego funkcjonowania. W terapiach zaburzeń z wielu spektrów daje realną, zauważalną poprawę. Sprawdza się we wszystkich formach pracy z ciałem.

W medycynie i ochronie zdrowia efekty wprowadzenia Teorii Poliwagalnej zauważają wszyscy, zarówno pacjenci jak i lekarze, pielęgniarki oraz inni pracownicy służby zdrowia. Postrzeganie człowieka jako jedności ciała i umysłu wspomaga proces leczenia wielu schorzeń, w tym chorób psychosomatycznych. Spokojne, wspierające otoczenie, budowanie pozytywnej relacji pacjent – lekarz jest kluczowym komponentem procesu zdrowienia.

©2021 Instytut Poliwagalny

Polityka Prywatności